Choď na obsah Choď na menu
 Ako pokročilí chovatelia, môžete sa pokúsiť korytnačky rozmnožiť. Pokiaľ máte dvoch samcov, možno ste si všimli, že sa v určitej časti roku prejavujú oveľa čulejšie, niekedy sa vzájomne drgajú. Ak k nim v tomto čase pridáte dospelú samičku, budete môcť pozorovať pytačky i súboje. Samce sa budú nahlas ozývať a vzájomne sa zrážať panciermi. Snažia sa jeden druhého prevrátiť a zvíťazí ten zo súperov, ktorý zostane na všetkých štyroch. Pretože u korytnačiek je oplodnenie vnútorné, nasleduje po víťaznom súboji párenie. Netrvá dlho a partneri sa po ňom rozídu.
Po určitom čase samička vyhľadá miesto, kde je kyprá pôda, vyhĺbi si jamku a znesie do nej vajíčka. Ich počet, tvar a veľkosť sú rôzne podľa jednotlivých druhov.
Vajíčka sú biele, guľaté alebo oválne a majú pevnú škrupinu. Samička po znesení vajíčka zahrnie a povrch veľmi jednoducho utľapká: postaví sa nad jamku a niekoľkokrát "dosadne" plnou váhou na zem. Potom odíde.

O ďaľšie sa musí postarať slniečko. Podľa teploty trvá inkubácia (čas vývoja zárodkov vo vajíčku) napr. u korytnačky štvorprstej 60 až 110 dní. Malé korytnačky čaká hneď od začiatku poriadna drina. Musia sa nielen vyďobať z vajíčka a rozbiť pevnú škrupinu, ale musia sa tiež vyhrabať na povrch a čeliť všetkým nástrahám, ktoré na ne striehnu.

Pri umelom chove musíme teda zabezpečiť vajíčkam vhodné podmienky na vývoj. Pri prvých náznakoch pytačiek pripravíme samičke dostatočne vysokú vrstvu rašeliny s pieskom, do ktorej bude môcť vajíčka zahrabať. Znášku premiestnime do zvláštnej "liahne". Najvhodnejšia teplota na vývoj zárodkov  je 23- 29 stupňov. Starostlivo ju kontrolujeme ponoreným teplomerom a podľa potreby upravíme. Dôležitá je aj primeraná vlhkosť.. Novonarodené korytnačky sú malé, majú jasné farby a mäkký pancier, ktorý sa ľahko môže poraniť.  O mláďatá sa musíte starať. Musia dostávať veľmi pestrú  stravu a od samého začiatku aj vitamíny a minerálne látky.

 
 

 

PortrétMail list


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 208178
Mesiac: 3424
Deň: 74